Domov > Filmi > Delta

Delta

  • Režija: Kornél Mundruczó
  • Scenarij: Yvette Bíró, Kornél Mundruczó
  • Igrajo: Félix Lajkó, Orsi Tóth, Lili Monori, Sándor Gáspár
  • Žanr: Drama
  • Trajanje: 92 min
  • Država produkcije: Madžarska, Nemčija
  • Jezik: madžarski
  • Leto produkcije: 2008
  • Nagrade: Cannes 2008, Cottbus 2008, Madžarski filmski teden 2008 festivali: Cannes 2008, Cottbus 2008, Ghent 2008

originalni naslov Delta

Zgodba
Miren in vase zaprt mladenič se po dolgih letih vrne domov v odmaknjeno pokrajino delte reke Donave, kjer domačini živijo povsem odrezani od sveta. Mladenič, ki je že v rani mladosti zapustil rojstni kraj, prvič spozna svojo mlajšo sestro, ki v zakotni vasi živi z njuno materjo in njenim novim ljubimcem. Dekle je nežno in občutljivo, vendar kljub temu sprejme mladeničevo povabilo in odide z njim v dotrajano kolibo na rečnem bregu. Skupaj zgradita hišo na kolih sredi reke, daleč od vseh ljudi. Nekega dne povabita vaščane na večerjo, tedaj pa postane očitno, da niso naklonjeni njunemu »nenaravnemu« odnosu.

Režiser o filmu
Ljubezen med brati in sestrami je prvinska in nepremagljiva v svojem bistvu, četudi je morda v neskladju z zakoni narave, saj predstavlja možnost poenotenja s samim seboj. Hrepenimo po njej, a hkrati nas zmrazi že ob misli nanjo. Ni le nesporno globoka in resnična, je tudi nemogoča in brez vsakršnih obetov za prihodnost. Poskušal sem razumeti obliko svobode, ki bi omogočila, da presežemo to normo, namesto da govorimo o spolni deviantnosti. V središču zgodbe ni incest, pač pa pogum, ki je potreben, da se sprejme ta naravna privlačnost, četudi je v nasprotju z normami. Gre za razmerje med pravico do tega, da čutiš, kar je prav, in sovraštva do takšnega početja.

O režiserju
Madžarski režiser, igralec in pisatelj, rojen leta 1975. Po kratkem filmu AFTA je režiral štiri celovečerce (Pleasant days, Johana, Delta, The Frankenstein-Project), ki so prejeli številne nagrade na mednarodnih festivalih. Z njegovimi vse prej kot očarljivimi liki v fimlih v hiper-realističnem in intimnem okolju mladi madžarski filmski in gledališki režiser dobro ve, kako publiko spraviti v nelagodje. Njegova eksplozivna mešanica profesionalnih in amaterskih igralcev zbuja sočutje, četudi igrajo neizprosne in šokantne karakterje.

Kritike
Peter Bradshaw, The Guardian
Svojo elegantno počasnost, razvlečene posnetke, dolge kadre obrazov iz profila in razvrat v živahnih barih, začinjen s črnim humorjem, vse to po malem dolguje režiserju Béli Tarrju, kateremu se je v uvodu filma tudi zahvalil.
 
Manohla Dargis, The New York Times
Delta je prekrasno posneta, z izjemnim občutkom za poezijo obrazov in naravnih pojavov. Mundruczó je spreten z zvokom: s pljuskajočimi valovi in regljanjem žab, ki jih prekinjajo izbruhi glasbe kot da želi pričarati čustva, saj so liki v filmu čisto preveč zaprti vase, da bi ta čustva izrazili sami. 

Eddie Cockrell, Variety
Nihče ne govori veliko, v resnici je zgodba oder, na katerega Mundruczó ležerno projecira svoje vizualne meditacije skozi divjo floro in favno. Najbolj osupljiv vizualni motiv je vseprisotna želva, za katero sestra misli, da je reinkarnacija njunega očeta.

Predvajanja
Izola, Art kino Odeon, 9. maj ob 20.30
Maribor, Kino Udarnik, 11. maj ob 20.00