Domov > Filmi > Hiša pravljic

Hiša pravljic

  • Režija: Dominique Monféry
  • Scenarij: Anik Le Ray, Alexandre Révérend
  • Žanr: animirani film
  • Trajanje: 80 min
  • Država produkcije: Francija
  • Jezik: francoščina
  • Leto produkcije: 2009
  • Distributer: Društvo 2 koluta

Originalni naslov Kérity, la maison des contes

Zgodba
Poletne počitnice so tu! Sedemletni Natan, sestra Angelika in njuna starša se odpravijo v počitniško hišo ob morju, kjer je nekoč živela njihova teta Elenora. Peščena plaža je priložnost za spuščanje zmaja, izdelavo gradov, kopanje rovov in igro z rakci. Prav tam pa Natan, Alica in Beli zajec doživijo čisto pravo pustolovščino. Alica in Beli zajec? Seveda, v Hiši pravljic oživi vrsta pravljičnih junakov, tudi Rdeča kapica in volk, Pepelka, Aladin, Kralj Artur, Ostržek, Guliver, Trnuljčica, Sneguljčica, Obuti maček, Deklica z vžigalicami, Peter Pan, Lačko in Grozovilda. V Natanu vsi razen sitne Grozovilde, ki ga pomanjša, prepoznajo Elenorinega naslednika v njeni veliki knjižnici. Naložijo mu pomembno nalogo: zaščititi mora like, da bodo dolgo živeli in da bodo otroci po vsem svetu lahko poslušali pravljice. Zato mora Natan prebrati čarobni urok, ki se nahaja v knjižnici. Toda deček še vedno ne zna brati! Vse bolj verjetno se zdi, da bodo pravljični junaki izginili in da bodo otroci poslušali le še resnične zgodbe. Bo pogumnemu Natanu uspelo rešiti knjižne junake? Se bo naučil brati?

Hiša pravljic je animirani celovečerec z zdravim odmerkom magičnega realizma. Film z ekspresivno likovno zasnovo, čustveno in učinkovito glasbo ter prepričljivo zgodbo o pomenu literarnih temeljev za odraščajoče otroke daje videz in občutek izrazite pristnosti. Kot pravi Dominique Monféry, naj bi film izražal občutke otroka, ki je navdušen nad pol resničnim in pol fantazijskim svetom. Ko je bila teta živa, je njena zbirka Natana uvedla v polje domišljije; zdaj, ko je ni več, pa mu iste zgodbe želijo predstaviti resničnost.

O avtorjih
Dominique Monféry (1965) je študiral umetnost na CFT Gobelins v Parizu. Sodeloval je v ekipah, ki so ustvarile mednarodno priznane animirane filme v Disneyjevi produkciji, kot so Notredamski zvonar (1996), Tarzan (1999) in Atlantida: izgubljeno cesarstvo (2001). Destino (2003), ki ga je režiral in animiral, je bil nominiran za oskarja za najboljši animirani kratki film.

Rébecca Dautremer je bila rojena leta 1971 v mestu Gap na jugovzhodu Francije. Leta 1995 je diplomirala na École nationale supérieure des arts décoratifs ter nato začela z delom na področju ilustriranja in oblikovanja. Pred nekaj leti se je posvetila tudi pisanju (L’Amoureux, 2003). Njene slikovne knjige so izjemno poetične, vselej začinjene z drobcem humorja. Pri pisanju in ilustriranju črpa navdih iz zakladnice klasičnih pravljic, katerih imaginarij pogosto posodobi; zabavne likovne zgodbe naseljujejo junaki, kot so Babayaga, hudomušni Cyrano in nenavadne princeske. Rdeča nit njenega ustvarjanja so tople barve in natančne risbe. Knjige Rébecce Dautremer so priljubljene predvsem pri otrocih med tretjim in enajstim letom starosti, a obenem navdušujejo mnoge “velike otroke” (zlasti Princeske in Sentimento). L’Amoureux, ganljiva pripoved o ljubezni in otrocih, je bila pred kratkim prirejena za oder in v predstavi so nastopili otroci. Za to delo je leta 2003 prejela nagrado Prix Sorcière. Rebecca Dautremer živi v Parizu z možem, grafičnim oblikovalcem in pisateljem Taï-Marcom Lethanhom. Skupaj se podpisujeta pod knjigi Cyrano in Babayaga. Dela tudi v oglaševanju ter sodeluje pri snovanju otroških revij (Milan-Presse in Fleurus-Presse), pa tudi v projektih založnikov, specializiranih za šolsko literaturo. Princeske (Les Princesses, 2004), ki jih zdaj lahko beremo tudi v slovenščini, je napisal Philippe Lechermeier. Prefinjene ilustracije, ki bogatijo njegove domiselne in zabavne opise glavnih junakinj, vabijo tako male kot velike bralce v svet princesk, kakršnih niso spoznali nikjer drugje. Nekatere Rebeccine izvirne ilustracije so razstavljene v galeriji pariškega muzeja Maison de Contes et des Histoires.

Kritike
»Očarljiv in navdihujoč film, ki uspe podati sporočilo, ne da bi pridigal.«
- Jennie Kermode, Eye For Film

»Čeprav je scenarij pisan na kožo publiki s smrklji pod nosom, bo izpiljena animacija, posebej impresivna v črno-beli sekvenci nočne more, pritegnila vse starosti.«
- Jay Weissberg, Variety

»Z ustvarjalno naracijo, ki se naslanja na literarne ikone, barvito animacijo in navdihujočo glasbo, bo Hiša pravljic hitro osvojila srca in domišljijo knjižnih moljev in ljubiteljev filmov.«
- Seattle IFF

Predvajanja
Radovljica, Linhartova dvorana, 7. maj ob 17.00
Velenje, Kino Velenje, 9. maj ob 18.00