Filmski teden Evrope

13 slovenskih mest. 18. filmskih zgodb. Ena Evropa

Tabu

Tabu

Portugalska/Nemčija/Brazilija/Francija, 2012, 118 min, romantična drama

Predvajanja
Spremljevalni program
Brezplačne vstopnice

režija
Miguel Gomes

scenarij
Miguel Gomes, Mariana Ricardo

fotografija
Rui Pocas

montaža
Telmo Churro, Miguel Gomes

producenta
Sandro Aguilar, Luís Urbano

igrajo
Teresa Madruga (Pilaro), Laura Soveral (Aurora), Ana Moreira (mlada/young Aurora), Henrique Espírito Santo (Ventura), Carloto Cotta (mladi/young Ventura), Isabel Muñoz Cardoso (Isabel Cardoso), Ivo Müller (Aurorin mož/Aurora's husband), Manuel Mesquita (Mario)

distribucija v Sloveniji
Continental film

festivali, nagrade
Berlinale 2012 (nagrada FIPRESCI/FIPRESCI Prize, nagrada Alfreda Bauerja/Alfred Bauer Award), Las Palmas 2012 (nagrada občinstva/Audience Award)

Zgodba
Pilar bi rada pomagala ljudem. Odloči se, da bo pomoč ponudila osamljeni sosedi Aurori, ekscentrični osemdesetletnici na antidepresivih, ki redno zapravlja v bližnji igralnici, neprestano govori o svoji odtujeni hčeri, svojo temnopolto pomočnico Santo pa redno obtožuje črne magije. Ko si pred smrtjo Aurora zaželi ponovno srečati moškega po imenu Gian Luca Ventura, izvesta Pilar in Santa njeno neverjetno zgodbo. Ventura, ki je imel z Auroro sklenjen skrivni dogovor, jima namreč postreže z neverjetno, pol stoletja staro pustolovsko zgodbo o ljubezni, zločinu in Afriki.

Režiser o filmu
»Tabu je film o minevanju časa, o stvareh, ki izginevajo in lahko obstajajo samo kot spomin, domišljijski prividi, podobe – lahko zaživijo v filmu, ki jih vse prikliče in zbere. V filmu nastane velika časovna krivulja, vrnemo se petdeset let nazaj. Potujemo od starosti k mladosti, od moralne krivde do preobilja, od postkolonialne družbe do kolonializma. Gre za film o izumrlih stvareh: umrlih, iztrebljeni družbi, času, ki lahko živi le še v spominu tistih, ki so ga doživeli.«
- Miguel Gomes, režiser

O režiserju
Rojen leta 1972 v Lizboni. Študiral je na lizbonski Šoli za film in gledališče ter med letoma 1996 in 2004 delal kot filmski kritik pri številnih portugalskih medijih. Po letu 1999 je posnel nekaj kratkih filmov, s katerimi je opozoril nase na številnih festivalih. Njegov drugi celovečerec Naš ljubi mesec avgust je bil premierno predvajan v Cannesu in nagrajen na več mednarodnih festivalih.

Kritika
»Duhovit, prelep in nepojasnljivo zapeljiv film. /.../ V odličnih filmih je ponavadi tako, da obstaja en sam trenutek, ko se zavemo, da gledamo resnično poseben film. V Gomesovem filmu Tabu se ta trenutek zgodi kmalu po tem, ko smo udobno namestili v svoj sedež. Dobrodošli v filmsko čarovnijo!«
- Nikola Grozdanovic, The Playlist

»Če ste dovolj potrpežljivi in pustite, da se hipnotična zgodbo o zakleti romanci kot kakšna nenavadna orhideja, ki cveti zgolj ponoči, razvije pred vašimi očmi, potem si ne boste ogledali zgolj zadnjega filma, ki je luč sveta ugledal v letu 2012, pač pa po vsej verjetnosti tudi najbolj originalnega.«
- Andrew O'Hehir, Salon.com

»V slogu velikih pastiš umetnikov nas Gomes v časovni kapsuli odpelje v filmsko obdobje, ki v resnici nikdar ni obstajalo. Film zato obenem deluje sposojeno in sveže. Kemija med junaki, ki jo ustvarja režiser, je tako močna, da zgodba ne potrebuje şkoraj nobene verbalne komunikacije. Tabu je poseben in dvomim, da ste že kdaj videli kaj podobnega.«
- Scott Tobias, The A.V. Club

»Zadnji celovečerni film portugalskega režiserja Miguela Gomesa morda deluje kot film, ki bo všeč le kinematečnemu občinstvu. Pa je vse prej kot to. Je dragulj – nežen in čudaški, poln izrazite nedolžnosti, šarma in duhovitosti.«
- Peter Bradshaw, The Guardian

»Izreden film. Dogodek pravzaprav. Poln nežne, grenke in srce parajoče melanholije, pa tudi strasti, besa in nore, nore ljubezni.«
- David Hudson, The Daily