Filmski teden Evrope

13 slovenskih mest. 18. filmskih zgodb. Ena Evropa

Programski partnerji

Center alternativne in avtonomne produkcije – pogovori ob filmih

CAAP se vzpostavlja kot platforma povezovanja in začenjanja novih ekonomij, kot inkubator socialnega podjetništva ter novih socialnih in ekoloških praks. Prvi naseljenci centra so organizacije oziroma projekti, ki so se razvili v okviru programskega sklopa Urbane brazde: Semenska knjižnica društva Varuhi semen, trgovina in distribucijski center Zadruge Dobrina, kolesarska delavnica Mariborske kolesarske mreže, socialno-kulturni združenji Frekvenca in Rizom. Hkrati pa nastajajo tudi odprti prostori v centru, ki šele čakajo svojo zapolnitev. V okviru programa »desk-sharing« že vključujemo nove uporabnike centra – manjše organizacije in posameznike, v prihodnje pa načrtujemo še razvoj in vključitev novih socialnih podjetij ter socialnih in okoljskih iniciativ.

w. brazde.org
f.  www.facebook.com/centercaap


Slon, vzgojno-izobraževalni program animiranega filma – delavnice

Vzgojno-izobraževalni program animiranega filma Slon je sestavljen iz različnih manjših projektov, njihov cilj je osveščanje, vzgajanje in izobraževanje slovenskega občinstva o kakovostnem animiranem filmu. Namen je predvsem spodbuditi zanimanje za kakovostne animirane filme med osnovnošolsko in srednješolsko populacijo oziroma ponuditi osnove filmske vzgoje z animacijo. Z udeležbo na različnih aktivnostih programa Slon udeleženci ne bodo videli le kakovostnih animiranih filmov, temveč tudi celostno spoznali umetnost animiranja in animiranih filmov. S tem želijo otroke spodbuditi h kritičnemu mišljenju, razvijati empatijo in krepiti ustvarjalnost.
Slon vsako leto že od leta 2004 v sklopu svojih delavnic zaobjame vsaj okoli 4000 otrok z vse Slovenije, na filmskih projekcijah po vsej Sloveniji pa je okoli 3000 otrok. Leta 2012 je Slon organiziral Mednarodni simpozij o animiranem filmu v Izobraževanju. Slon zagotovo velja za krovno organizacijo v celostnem izobraževanju o animiranem filmu pri nas.

w. slon.animateka.si
f.  www.facebook.com/SlonAnimateka


Vizo, zavod za uveljavljanje vizualne kulture – predavanja, delavnice, pogovori ob filmih

Zavod za uveljavljanje vizualne kulture Vizo je neprofitni zavod, ustanovljen leta 2013, katerega najširši namen je izvajanje kulturne in vzgojno-izobraževalne dejavnosti na področju filma in drugih vizualnih medijev ter povezovanje vizualne umetnosti z ostalimi umetniškimi izražanji. Vizo tako prvenstveno organizira in izvede kakovostne filmske vsebine za šole, kine, festivale in druge zainteresirane organizacije ter posameznike, vse pa pospremi z ustreznim vzgojno-izobraževalnim spremljevalnim programom filmske vzgoje. Zavod tudi producira izvirne vizualne projekte, prepletene z drugimi umetniškimi izrazi.

w. www.vizo.si

f. Facebook stran


Matic Majcen – pogovori ob filmih

Matic Majcen (1980) je podiplomski študent sociologije kulture na Filozofski fakulteti v Ljubljani in je v letu 2013 oddal doktorsko disertacijo Konstrukcija nacionalne identitete v slovenskem poosamosvojitvenem filmu. Zaposlen je kot filmski kritik, svoje članke objavlja v revijah Ekran in Dialogi, kjer je tudi član uredništev, z večjih filmskih festivalov (Cannes, Benetke) pa poroča za Večer. Je ustanovitelj in odgovorni urednik spletne in tiskane revije Podoba-Glasba, publikacije za umetnost glasbenega videa.

Hana Repše - pogovori in delavnice ob filmih

Hana Repše (1981). Je diplomirala na temo Animacija v vzgojno-
izobraževalnem projektnem delu pri prof. dr. Tomažu Zupančiču. Zanima jo predvsem pedagoško delo znotraj sodobnih in marginalnih vizualnih praks. S svojimi vizualnimi deli se je večkrat predstavila doma in v tujini. Od leta 2006 vodi delavnice animiranega filma Slon in pripravlja projekte s področja kulturne vzgoje.

Petra Gajžler – pogovori ob filmih

Petra Gajžler, diplomirana kulturologinja, se je kot mlada filmska kritičarka izpopolnjevala na predavanjih in delavnicah Sklada Nike Bohinc. Trenutno objavlja v reviji Ekran in Dialogi ter piše pedagoška gradiva za učitelje in starše v sklopu programa za otroke in mlade Kinobalon v Kinodvoru.

Matej Zonta - priprava okrogle mize Boj za resničnost življenja

Matej Zonta (1978)  je univerzitetni diplomirani pravnik, politični grassroots aktivist na področju ekologije, antimilitarizma, antidiskriminacije itn. Večkrat je  terensko raziskoval družbena gibanj v Latinski Ameriki od Mehike preko Gvatemale, Hondurasa, Salvadorja, Nikaragve, pa vse do Venezuele.  V okviru Urbanih brazd je bil koordinator ekološkega podsklopa in bil leta 2012 koordinator projekta Urbano vrtnarstvo, v okviru katerega je nastal Skupnostni urbani eko vrt v Mariboru.

Blaž Bajič - priprava okrogle mize Sugar Mamas: Postkolonializem "črne celine"

Blaž Bajič (1988) je absolvent na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologije Filozofske fakultete, ki velik del svojega študijskega časa namenja obravnavi družbenega izključevanja v takšni ali drugačni obliki. V zadnjem času pa se ukvarja z raziskovanjem sodobnih načinov življenja v Ljubljani, od rokodelskih tržnic do bodybuildinga in vsega vmes.